Drew Faust ‘Gerekli Sorun’un ardındaki kıvılcımı ortaya koyuyor – Gündem Gazette

xheight

New member
Drew Gilpin Faust sadece 9 yaşındaydı ama Amerika Birleşik Devletleri başkanına yazdığı mesaj olgun bir adalet duygusunun göstergesiydi.

1957’de “Lütfen Bay Eisenhower” diye yazmıştı, “lütfen okulların ve diğer şeylerin siyahi insanları kabul etmesini sağlayın.”

Onlarca yıl sonra tarihçinin elinde onun gençlik gönderisine dair yalnızca belirsiz anılar vardı. Konfederasyon kadınlarının başkanları Jefferson Davis’e 1996 İç Savaş kitabı “Buluşun Anneleri” için yazdıkları mektupları araştırırken Faust’un aklına kendi mesajının muhtemelen korunmuş olduğu geldi ve bu onu Eisenhower Başkanlık Kütüphanesi’nden bulmaya sevk etti. Düzenli harfler ve buruşmuş sayfalar, Faust’un yüzyıl ortası Amerika’sındaki dönüşümler ortasında reşit olmasını detaylandıran yeni bir anı kitabı olan “Gerekli Sorun”un ön yüzü olarak hizmet ediyor.

İlgili

Başkan Faust şunları söyledi: “50’li ve hatta 60’lı yılların bugün yaşayan çoğu insan için bir tür yabancı ülke haline geldiğinin giderek daha fazla farkına varılması beni bu kitabı yazmaya yöneltti.” emekli Gündem’lı ve Arthur Kingsley Porter Araştırma profesörü.

Projeyi çok farklı bir zamanın “canlı tanığı” olarak hizmet etme fırsatını gördü. Aynı zamanda Radcliffe İleri Araştırma Enstitüsü’nün kurucu dekanı olarak görev yapan Faust, “İlerleme duygusu taşıyan, en çok iftira atılan Baby Boomers kuşağının gurur duyabileceği bir hikaye anlatmak istedim” diye ekledi. “Çünkü gençlik yıllarımızda bir kız ya da siyahi biri için hayal bile edilemeyecek pek çok şey vardı; dayanılmazdı.”

“Küçük bir çocukluğumdan beri neyin adil olup neyin olmadığına odaklandım.”

– Drew Gilpin Faust

Anı, Faust’un ayrıcalıklı Virginia yetiştirilme tarzının muhafazakar kısıtlamalarından kaçışını anlatıyor. Eisenhower’a yazdığı mektup, aile geçmişiyle birlikte bakıldığında daha da dramatik hale geliyor. Babaannesi Isabella Tyson Gilpin’in yine 1957’de yerel bir mezarlığa yerleştirilmek üzere düzenlediği plaket özellikle dikkat çekicidir. Bu plaket, 1865’ten önce bölgede gömülen ve “arkadaşları ve efendileri” tarafından toprağa verilen “birçok kişisel hizmetçinin” anısına dikilmiştir. “sevgi ve şükranla”.

Faust, “Bu, kölelik ve ırk ilişkilerine yönelik bir tür ‘Rüzgar Gibi Geçti’ yaklaşımıydı” dedi.

Kitapta ayrıca, havacı büyük amcasının 1918’deki ölümü de dahil olmak üzere ebeveynlerinin, büyükanne ve büyükbabalarının ve büyük büyükanne ve büyükbabalarının savaş zamanı deneyimleri yeniden gün yüzüne çıkıyor. Faust, “Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nın evlilik ve aile yapıları üzerindeki etkisi bana miras kalan bir şey” dedi. “Öğrenci-aktivist olduğumda hayatımda büyük rol oynayan Vietnam Savaşı ile neredeyse bir üçlü oluşturuyorlar.”

Faust zamanda geriye yolculuk ederken, okuyucular dünya olaylarını takip eden keskin bir antene sahip bir çocukla tanışır: Yüksek Mahkeme’nin Brown – Eğitim Kurulu kararı, Macaristan’ın 56 Devrimi, Sovyetler Birliği’nin Sputnik’i fırlatması. Gündem’ın ilk kadın başkanı olacak kız, annesinin geleneksel kadınsı görgü anlayışına sinirlendi. Faust, Eisenhower’ın mektubunda açıkça görülen ahlaki netlik duygusunun doğrudan kendisine dayatılan sınırlamalardan kaynaklandığını söylüyor.

“Küçük bir çocukluğumdan beri neyin adil olup neyin olmadığına odaklandım” dedi. “Üç erkek kardeşim olduğu için kız olduğum için sürekli şunu bunu yapamayacağım söyleniyordu. Ve bu çok sinir bozucuydu.”

Faust kendini Sivil Haklar Hareketi’ne adadı ve bu hareket 1965’te binlerce şiddet içermeyen göstericiyle birlikte Selma’dan Montgomery, Alabama’ya yürüdüğünde doruğa ulaştı. Bir Bryn Mawr öğrencisi olarak savaş karşıtı protestolara katıldı ve dönemin genç kadınların yaşamlarına yönelik orantısız kısıtlamalarına meydan okudu. Bir kitap yazmanın amacı, Faust’un bir röportajda “ılımlı” olarak nitelendirdiği bu katkıları övmek değil, statükoya meydan okurken hissettiği aciliyeti yakalamaktı.

“Çağın siyasetine ve toplumsal değişimine olan ilgimi kendim için gerektiği şekilde yönlendirmeye çalışıyorum” dedi. “Bu benim için, aksi takdirde bu kadar kısıtlanacağım ve ahlaki açıdan tehlikeye atılacağım bir dünyada hayatta kalmanın bir yoluydu.”

Kitabın başlığına gelince, Georgia’lı kongre üyesi ve Sivil Haklar ikonu John Lewis sık sık ırksal eşitliği ilerletmek için gereken “gerekli sorundan” söz ediyordu. Faust için, Massachusetts Hall’daki başkanlık görevi sırasında arkadaş olana kadar “uzaktan bir kahraman” olmuştu. Daha sonra Lewis’i, 2018’de Gündem başkanı olarak son Mezuniyet töreninde ana konuşmayı yapması için davet etti.

Anı üzerinde çalışmaya başladığında Faust, Lewis’in ifadesinin “söylemek istediklerimin mükemmel bir özeti” olduğunu fark etti. Bir sonsözde, Lewis’e ölümünden sadece aylar önce yaklaştığını ve kitaba kendi sözleriyle başlık vermesi için onayını istediğini anlatıyor. Faust, “Bunu Özgürlük Gezileri döneminden Lafayette Meydanı’ndaki çatışmalara ve Black Lives Matter’ın ortaya çıkışına kadar bana ilham veren bir adama saygı ve hürmet göstergesi olarak yapıyorum” diye yazıyor.

Hikayesi, hem Martin Luther King Jr. hem de Robert Kennedy’nin Vietnam’daki yıkıcı kayıpların arka planında suikasta uğradığı 1968 yılının sıkıntı ve şiddetinin ortasında sona eriyor. Bu aynı zamanda Faust’un lisans diplomasını aldığı, ilk başkanlık seçiminde oy kullandığı ve ilk tam zamanlı işini kabul ettiği yıldı.

Onun Pensilvanya Üniversitesi profesörü olarak geçirdiği onlarca yılı veya Gündem’a liderlik ettiği 11 yılı anlatan hiçbir devam yazısı olmayacak. Faust, “Amerika deneyimimizdeki belirli bir dönem ve hayatımın belirli bir dönemi hakkında bir hikaye anlatmak istedim” dedi. “Bu benim ve anılarım için.”