Doğu Ladakh’taki LAC durumu çok kırılgan: EAM Jaishankar | Hindistan haberleri

ÇıtıR

New member
YENİ DELHİ: Dışişleri Bakanı S Jaishankar Cumartesi günü doğu Ladakh’taki durumu çok kırılgan ve “askeri değerlendirmede” oldukça tehlikeli olarak nitelendirdi ve bir medya etkinliğinde komşu Çin ile bağların sınırdaki sorunlar çözülmeden normale dönmeyeceğini yineledi.
Hindistan doğuda geri çekilme sürecini istiyor Ladakh Çin ile ikili ticarete devam etmeyi düşünmeden önce tamamen tamamlanması gerekiyor. Çin cumhurbaşkanının Haziran-Temmuz’daki ŞİÖ zirvesi ve ayrıca Eylül’deki G20 zirvesi için Hindistan’ı ziyaret etmesi muhtemel olduğundan, iki ülke bu yılın sonlarında bir Modi-Xi zirvesi görebilir.
Jaishankar, bunun Çin ile ilişkilerde çok zorlu ve anormal bir aşama olduğunu söyleyerek, 2020’de Çin’in ikili sınır barış anlaşmalarını ihlal ettiğini ve sonuçlarının Galwan vadisi ve diğer bölgelerde de görüldüğünü sözlerine ekledi.
Jaishankar, India Today toplantısında, “Bunu söylememin nedeni, Rajiv Gandhi’nin 2020’ye kadar oraya gittiği 1988’den, sınırda barış ve sükunetin korunacağı yönündeki anlaşmaydı” dedi.

Hindistan, Ladakh'ta LAC boyunca 135 km'lik stratejik bir yol üzerinde çalışmaya başlıyor


Hindistan, Ladakh’ta LAC boyunca 135 km’lik stratejik bir yol üzerinde çalışmaya başlıyor


“Birliklerimizi konuşlandırdık, yerimizi tuttuk ve bence durum hala çok kırılgan çünkü konuşlanmamızın çok yakın olduğu yerler var ve askeri değerlendirmede bu nedenle aslında oldukça tehlikeli” diye ekledi, önemli ilerleme kaydedildiğini kabul ederken birçok alanda geri çekilme üzerine yapılmıştır.
“Sürmekte olan tartışmalarımız olan birçok alan var. Bu zahmetli bir iş ve bunu yapacağız” dedi. “Barışı ve sükuneti bozamayacağımızı, anlaşmaları ihlal edip sonra da hiçbir şey olmamış gibi ilişkinin geri kalanını sürdürmek isteyemeyeceğinizi Çinlilere çok net bir şekilde ifade ettik. Bu sürdürülebilir değil” diye ekledi.
Bakan ayrıca, Eylül 2020’de kendisinin ve eski Çin dışişleri bakanı Wang Yi’nin sorunun nasıl çözüleceği konusunda prensipte bir anlaşmaya vardıklarını ve üzerinde anlaşmaya varılanları yerine getirmenin Çin’e bağlı olduğunu söyledi.
Ayrıca, 2 Mart’ta burada G20 dışişleri bakanları toplantısının oturum aralarında yeni Çinli mevkidaşı Qin Gang ile yaptığı görüşmeye de değindi.
“Bu konudaki en son görüşmem yeni dışişleri bakanı Qin Gang ile G20 dışişleri bakanları toplantısındaydı ve bunu uzun süre tartıştık. Eylül 2020’de Wang Yi ve ben bunu nasıl çözeceğimiz konusunda prensipte bir anlaşmaya vardık. Bu yüzden Çinliler üzerinde anlaşmaya varılan şeyi yapmak zorundalar ve bununla mücadele ettiler” dedi.