Diplomasi: Zelenskyj Washington’da zor bir görevde

KristoY

Global Mod
Global Mod
diplomasi
Zelenskyj Washington’da zor bir görevde

Volodymyr Zelenskyj (M), diğerlerinin yanı sıra Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell (solda) ve Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer (sağda) ile Washington’da bir araya geldi Fotoğraf

© Mark Schiefelbein/AP/dpa

ABD, Rusya’ya karşı savunmada Ukrayna’nın en önemli müttefikidir. Her şeyden önce Zelensky, ABD Başkanı Biden’ın yanında olacağına güvenebilir. Ancak ABD Kongresi’nde durum farklı.

Artan savaş yorgunluğu ve Washington’da bazen açıkça reddedilme nedeniyle Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, ülkesi için yeni yardım talebinde bulundu. 45 yaşındaki oyuncu Perşembe günü ABD Kongresi’ndeki senatörler ve temsilcilerle bir araya geldi. Görüşmelerin ardından Rusya’nın saldırısına uğrayan ülkesine verilen destekten dolayı minnettar olduğunu söyledi.

Geçen yılki son ziyaretinden bu yana Kongre’deki ruh hali önemli ölçüde değişti. Bazı Cumhuriyetçiler Ukraynalılara direnişle tepki gösterdi. Washington’a özel askeri teçhizat talepleri ile geliyor. ABD Başkanı Joe Biden’la görüşme de gündemdeydi.

Zaten 43 milyar ABD dolarından fazla

ABD Senatosu Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Zelensky’nin senatörleri Ukrayna’ya daha fazla fon onaylanmaması durumunda oluşabilecek tehlikeler konusunda uyardığını söyledi. ABD’li yayıncı CNN’e göre Schumer, gazetecilere Zelensky hakkında şunları söyledi: “Her şeyi özetleyen tek bir cümle vardı ve bunu kelimesi kelimesine aktarıyorum: ‘Yardım almazsak savaşı kaybederiz’.” Temsilciler Meclisi’ndeki meslektaşı Hakeem Jeffries de onunla aynı fikirdeydi. Temsilciler Meclisi’nin en üst düzey Demokratı, “Zafer elde edilene kadar Ukrayna’nın arkasında durmamız önemli” dedi.

Ukrayna cumhurbaşkanı Aralık ayının sonunda zaten Washington’da misafir olmuştu. O sırada bir kahraman gibi karşılandı ve Kongre’nin her iki kanadında da temsilciler ve senatörlerin alkışları eşliğinde konuştu. ABD, Ukrayna’nın en önemli müttefikidir. Rusya’nın saldırganlık savaşının başlangıcından bu yana ABD, Kiev’e 43 milyar dolardan fazla askeri yardım sağladığını söylüyor; bu, diğer tüm ülkelerden çok daha fazla. Ayrıca kapsamlı bir ekonomik yardım da var.

Kapalı kapılar ardında toplantılar

Ancak Zelensky’nin Noel’den kısa bir süre önceki ziyaretinden bu yana Washington’daki siyasi durum değişti. Ocak ayından bu yana ABD Temsilciler Meclisi’nin başında Cumhuriyetçiler var ve onların saflarında, ABD’nin sonu görünmeyen bir savaşa büyük çapta para pompalamaya devam edip etmeyeceği konusunda ciddi şüpheler var. Zelensky bu kez senatörler ve temsilcilerle kapalı kapılar ardında buluştu. Büyük bir konuşma suya düştü. Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi lideri Kevin McCarthy bu talebi reddettiğini açıkça belirtti. ABD medyasının aktardığına göre kendisi, “Ortak bir toplantı için zamanımız yok.”

Kongredeki Cumhuriyetçilerin çoğunluğu Ukrayna’ya verilen desteği destekliyor. Özellikle sağcı radikaller buna karşı çıkıyor. Cumhuriyetçi Senatör Roger Marshall, “AB ve diğer liderler dünya sahnesinde yokken, ABD bu savaş için ödemek zorunda olmadığımız parayı israf ediyor” dedi. Bu nedenle Ukrayna cumhurbaşkanıyla görüşmeden de uzak durdu.

Muhafazakarlar daha fazla yardıma karşı

Gözler öncelikle Temsilciler Meclisi’nde. Senato’nun aksine, Cumhuriyetçiler parlamentonun bu meclisinde çoğunluğa sahip, ancak yalnızca dar bir çoğunluk. Bu, Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılmasına karşı çıkan parti içindeki katı görüşlülere özellikle büyük bir güç veriyor. Başkanları McCarthy’ye baskı yapıyorlar ve onu yönlendiriyorlar. Bu, Ukrayna için de önemli olan yeni bütçe konusundaki yıllık anlaşmazlıkta açıkça görülüyor.

Bu bağlamda Demokrat ABD Başkanı Biden, Kongre’den Ukrayna için milyar dolarlık yeni bir meblağ talep etmişti. Talebinin nasıl karşılanacağı ise bilinmiyor. Yeni bir federal bütçenin Eylül ayı sonuna kadar onaylanması gerekiyor, aksi takdirde “kapanma”, yani hükümet işlerinin durması riski söz konusu. Bu konuda Cumhuriyetçiler arasında şiddetli bir anlaşmazlık yaşanıyor; bu, Ukrayna’ya yeni yardım da dahil olmak üzere çeşitli farklılıkları içeriyor.

dpa

#Konular