Dil: Cinsiyet yasağı anlaşmazlığı: eşit haklar mı yoksa kültür savaşı mı?

KristoY

Global Mod
Global Mod
Cinsiyet eşitliğine dayalı yazı neye benziyor? Artık konu koalisyon görüşmelerinde de rol oynuyor. Daha önce cinsiyet yasaklarıyla tanınmayan bir parti işin içinde.

İki nokta üst üste, iç işaret, alt çizgi veya yıldız işaretleriyle cinsiyet belirleme konusundaki anlaşmazlık artık siyasette de kaynıyor. Eşitlik ve kapsayıcılık gibi kavramların yanı sıra kültür savaşı ve popülizm gibi sözcükler de giderek daha fazla rol oynuyor. Bavyera Başbakanı Markus Söder (CSU), Özgür Devlet’teki okullarda ve yetkililerde cinsiyetin yasaklanmasını istiyor. Benzer bir durum Hessen’de de ortaya çıkıyor. Burada yeni bir hükümet ittifakı için müzakere yapan CDU ve SPD, ilk araştırmalarının ardından ortak bir temel konular raporuyla zaten heyecan yarattı.

Hessen’de her iki taraf da Alman Yazım Konseyi’ne dayanarak “devlet ve kamu kurumlarında (okullar, üniversiteler, radyo gibi) özel karakterlerle cinsiyetlendirmeden kaçınılacağını şart koşmak” istiyor.

Federal eyaletlerdeki yasaklar ve çabalar

Halihazırda bazı federal eyaletlerde benzer yasaklar ya da çabalar var. Örneğin Saksonya ve Saksonya-Anhalt’taki okullarda cinsiyet ayrımı gözetmeyen dil için özel karakterler reddedilmektedir. Saksonya’da öğrenciler gibi çift formları ve öğretmenler gibi cinsiyet ayrımı gözetmeyen formlar tavsiye edilmektedir. Makalelerde cinsiyet formları hata olarak işaretlenmiştir. Saksonya-Anhalt Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin cinsiyet yıldızlarını ve dahili I harfini kullanmalarını yasaklıyor, ancak metinlerini değerlendirirken manevra alanı bırakıyor.

Hessen Başbakanı Boris Rhein (CDU), Söder gibi yakın zamanda eyalet seçimini kazandı. Alman Basın Ajansı’na şunları söylüyor: “Kimseye nasıl konuşacağını dikte etmek istemiyorum. Ancak üniversite veya okuldaki hiç kimsenin ödevlerinde veya sınavlarında daha düşük notlar almamasının önemli olduğunu düşünüyorum çünkü örneğin cinsiyet yıldız işaretinden feragat edildi.”

Kendi deyimiyle Rhein, “bir veya iki profesyonel cinsiyet insanının” yanı sıra “bu konuya muazzam bir destek” alıyor. Cinsiyet formlarını dinlemekte veya okumakta zorlanıyor. Kendisi de sıklıkla “vatandaş” gibi beyitleri kullanıyor. Birçok kişi “hantal” cinsiyete özel formlarla dışlanacaktı. Hessian CDU lideri “Bu, katılımın tam tersi” diyor.

SPD henüz cinsiyet yasaklarıyla tanınmıyor. Hessen’de kendi deyimiyle “koalisyon müzakereleri sonuçlanmadan bu konudaki tartışmalara katılmak istemiyor.” Bu arada partinin genç neslinden gelen rüzgarlar da var. Juso bölge lideri Lukas Schneider şu şikayette bulunuyor: “Cinsiyete uygun dil üzerindeki bu tür kısıtlamalar yalnızca bölünmeyi teşvik etmeye ve insanları dışlamaya hizmet ediyor.” Jusos, “geriye dönük bu talep hala anlaşmanın içinde yer alırsa” bir koalisyon anlaşmasını kabul etmeme tehdidinde bulunuyor.

Öğretim dernekleri ve tarafların görüşleri

Hessen ve Bavyera’daki öğretmen dernekleri de eleştiride bulunuyor. Söder yakın zamanda duyurulan cinsiyet yasağını orada savundu: “Cinsiyetin toplumumuzu her şeyden daha fazla böldüğüne inanıyorum.” CSU patronu, okullarda ve yönetimde uygulama ve olası yaptırımlarla ilgili soruları şimdilik yanıtsız bıraktı. Hessen’de de bu başlangıçta belirsiz görünüyor.

Cinsiyet yasaklarının arkasında ideoloji mi, popülizm mi var? Hessen AfD parlamento grubu, özel cinsiyet sembollerini “bir azınlığın son derece ideolojik projesi” ve “Almanca’nın yanlış yazılması” olarak değerlendiriyor. Bu aynı zamanda anadili olmayanlar için daha zor olacaktır.

Gießen’li siyaset bilimci Dorothée de Nève, AfD’nin başarılı “gündem belirlemesinden” söz ediyor. Hessen seçim kampanyasındaki özel toplumsal cinsiyet simgelerinin kaldırılması yönündeki talepleri, CDU ve SPD’nin önemli konular raporunda “neredeyse kelimesi kelimesine” yer alıyor. Bu, “Hıristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratların AfD’nin kültür savaşına şimdiden ne kadar dahil olduklarını” gösteriyor. Hessen’deki GEW eğitim sendikası da şu değerlendirmede bulunuyor: “Koalisyon partileri popülist talebe gerek kalmadan boyun eğmek istiyor gibi görünüyor. Bunu yaparak sağ popülizmle savaşmak yerine onu güçlendiriyorlar.”

Hessen Başbakanı Rhein’e göre bu, “kültür savaşları ve kimlik politikalarıyla ilgili değil, daha ziyade Alman Yazım Konseyi’nin metinleri okumayı kolaylaştıran ve basitleştiren kurallar koymasıyla ilgili.” Temmuz ayında, bu komite başlangıçta cinsiyet sembollerini Alman imlasının temel bir bileşeni olarak sınıflandırmamaya karar verdi. Yeni bir ek olarak konsey, kelimenin içindeki cinsiyetleri de listeliyor: iki nokta üst üste, alt çizgi ve yıldız işareti. Ancak bunlar yine de normal karakterler değil.

Hessen’in Yeşiller Partisi lideri Mathias Wagner şöyle açıklıyor: “CDU ve SPD kesinlikle AfD’den kopya çekmedi.” Ancak araştırma makalesinde Hıristiyan ve Sosyal Demokratların “ruh halleri ve algılanan sorunlarla çok fazla, gerçek zorlukların çözümleri ile ise çok az ilgilendikleri” doğrudur. Yeşiller daha önce Hessen’de CDU ile birlikte iktidarda kalmıştı ancak şimdi onlar tarafından reddedilmiş durumdalar.

Hessian kadın bürolarının Devlet Çalışma Grubu (LAG) cinsiyet yasağına karşı çıkıyor. “Yönetim dili cinsiyet ayrımı yapmadan herkese hitap etmeli ve onları temsil etmelidir. Dil bilinçsizce dünya algımızı şekillendiriyor” diyor LAG.

Kendi açıklamasına göre Eğitim ve Yetiştirme Derneği (VBE), Hessen’de özel cinsiyet sembollerinin öğretildiği herhangi bir ilkokulun varlığından haberdar değil. Ancak bu “çeşitlilik ile baş etme” ortaöğretim okullarında bir sorundur. Cinsiyet yıldız işaretleri notlarda rol oynamamalıdır.

Goethe Üniversitesi Frankfurt, “cinsiyete ve ayrımcılığa duyarlı bir dil yaratma” çabasını destekliyor. 2021’de bunun için öneriler sundu. Ancak genel olarak üniversite üyeleri kamuda ve iş hayatında dillerini özgürce seçebilirler.

Hessischer Rundfunk, “belirlenen eyalet hükümetinin müzakerelerini ve koalisyon anlaşmasının cinsiyet konusuna ilişkin sonucunu beklemekle ilgileniyor”. İK’da “herkesi kastettiği, herkesi gösterdiği ve herkese hitap ettiği için” cinsiyete duyarlı bir dil kullanılıyor. Ancak cinsiyetlendirme türü istasyonun editör ekibine belirtilmemiştir.

Alman Gazeteciler Derneği, yayın ve basın özgürlüğü konusunda siyasi ve yasa dışı etkiden korkuyor. Cinsiyete uygun dil değişikliğine yönelik yasaklar “geriye dönük bir korku tepkisidir”.

dpa

#Konular