Danielle Allen, demokrasimizin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyor – Gündem Gazetesi

xheight

New member
Danielle Allen’ın adil bir toplum vizyonunda, her vatandaş hem özel hayatlarında hem de ortak yönetimimizde güçlenmeyi deneyimleyecektir. Allen’a göre bunu başarmak, insanların iş-yaşam-sivil dengeye sahip olduğu ve belirli temel ihtiyaçlarının karşılandığı bir dünya gerektiriyor: basit ve uygun fiyatlı sağlık hizmetleri, düşük barınma ve enerji maliyetleri ve insanları bir dinamiğin üretkenliğine entegre eden iyi işler. kapsayıcı ekonomi

James Bryant Conant Üniversitesi Profesörü ve Edmond ve Lily Safra Etik Merkezi direktörü Allen, demokrasiye daha fazla dahil olma, yanıt verme ve katılım olmadan bunların hiçbirinin başarılamayacağını söyledi. “Demokrasi Aracılığıyla Adalet” adlı kitap.

“Daha önce hiç görülmemiş bir konsept değil. Yalnızca, şu ana kadar güç paylaşımını yalnızca kısmen başardık,” dedi, hem hükümet pozisyonlarında hem de işverenlerde işçilere sivil hayata katılmaları için zaman tanıyan daha fazla temsil öngören Allen. “Görevde görev yapanların çeşitlendiğini görmek, toplumun her yerinde liderlik pozisyonlarının çeşitlendiğini görmek bu anlama geliyor. Bu ülkenin her yerinde geliştirme aşamasında ama biz bu konuda daha iyi olabiliriz.”

Allen, kitabını ve bu dönem öğrettiği aynı konudaki kursu tartışmak için Gazette ile oturdu. Röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

GAZETE: Kitabınızda, bireylerin gelişebileceği adil bir toplum yaratmanın en kesin yolunun, vatandaşların aktif katılımcı olduğu ve birbirleriyle güç paylaştığı demokrasiden geçtiğini savunuyorsunuz. Bu konu hakkında yazman için sana ne ilham verdi?

Alyan: Ben demokrasiyi seven ve demokrasi için savaşan insanlardanım, bu nedenle aile mirası olarak demokrasiye temel bir bağlılığım var.

Babamın yanında, büyükbabam 40’larda kuzey Florida’da çok tehlikeli bir iş olan ilk NAACP bölümlerinden birinin kurulmasına yardım etti. Annemin yanında, büyük büyük ebeveynlerim kadınların oy hakkı için savaştı ve büyük büyükannem 30’larda Michigan’daki Kadın Seçmenler Birliği’nin başkanıydı. Teyzeler, amcalar ve kuzenler gibi hepsi politik ve sivil olarak çok ilgili olan bir insan ağında büyüdüğüm için şanslıydım ve demokrasiyi hafife aldım.

Kendi neslimin dünyaya gelişini izleyene kadar bu doğruydu. Ailemin neslinde herkes yükseldi ama benim neslim, benim “büyük bir ayrışma” dediğim şeyi yaşadı. Burada, kelimenin tam anlamıyla dünyadaki en ayrıcalıklı rol olduğunu düşündüğüm Gündem’da kadrolu bir profesör olarak oturuyorum ama aynı zamanda madde kullanım bozukluğu ve cinayet nedeniyle artık aramızda olmayan kuzenlerim var. Ailemdeki bu büyük parçalanma hikayesi, ülke tarihindeki büyük bir parçalanmayla aynı zamana denk geldi: gelir eşitsizliği, servet eşitsizliği, toplu hapsetmeler ve kutuplaşma.

Gerçekten de en küçük kuzenim Michael’ı kaybettiğimde – daha önceki bir kitabım olan “Cuz”da hakkında yazdığım gibi – şu soruları yanıtlamaya çalışıyorum: “Demokrasinin bu temeli kurması için ne gerekir? gelişmek ve tekrar bir araya gelmemizi sağlamak için mi? Cevaplar aramaya devam ettim ve zamanla demokrasiyi adalet teorisinin merkezine koyan bu tartışmaya yol açtı.

GAZETE: “Güç paylaşımı liberalizmi”ni açıklayabilir misiniz ve onu farklı kılan nedir?

Alyan: Liberalizm iki şeyden oluşur: hakların korunması ve bu hakları güvence altına almak için hükümetin bazı kısımlarını nasıl organize edeceğiniz sorusu. Temel fikir, eğer hakların tam olarak korunması vizyonunu gerçekten gerçekleştirecekseniz, bu aynı zamanda gücün ve sorumluluğun tam olarak paylaşılmasını da gerektirir. İster mülk sahibi insanlar, ister beyaz adamlar veya teknokratlar olsun, gücü birkaç kişiye ayıramazsınız. Amacınız aslında herkesin haklarını güvence altına almaksa, bunu yapamazsınız.

Felsefe tarihi, hakları tipik olarak iki kategoriye ayırmıştır: negatif özgürlükler veya hükümetin müdahalesinden bağımsız özgürlükler ve pozitif özgürlükler veya katılım özgürlükleri. Bir yüzyıldan fazla bir süredir, liberal siyaset felsefesi, negatif özgürlüklere pozitif özgürlüklerden daha fazla öncelik verdi, bu nedenle negatif özgürlükler “feda edilemez” olarak kabul edildi, ancak pozitif özgürlükler (katılımın amacı) “feda edilebilir” olarak kabul edildi.

Yani fikir şuydu: Negatif özgürlükleri koruyan hayırsever kamu görevlileriniz olduğu sürece, insanlar gerçekten katılmazsa adil bir topluma sahip olabilirsiniz. Ancak, insanlar pozitif özgürlükleri de tamamen korumadıkça, insanların ihtiyaç duyduğu gerçek korumayı alamayacağınızı söylüyorum.

Laura Rose’un fotoğrafı

GAZETE: İdeal güç paylaşımı neye benziyor ve şu anda ABD’de hangi eğilimleri görüyoruz?

Alyan: Siyasi kurumlarda, yani siyasi katılımda, ama aynı zamanda örgütlerde ve sivil toplumun tüm farklı yapılarında karar hakları. Kamu kurumlarında karar alma hakkı oylama yoluyla işletildiği gibi, jüri görevi ve görevlendirme, temsilcilerinize mektup yazmak, adaylık yoluyla da işletilir.

Bu ülkenin her yerinde oy kullanma oranlarımız diğer gelişmiş demokrasilerden daha düşük. Ve ülke genelinde pek çok eyalette Hispanik, Asyalı Amerikalı ve Afrikalı Amerikalı vatandaşların kayıt oranları yüzde 50’nin altında.

Ayrıca ülkenin her yerinde, hem seçilmiş hem de atanmış yerel ofisleriniz var ve insanlar onların farkında bile olmadığı veya onlar için aday olmadığı için doldurulmayan ofisler var. Bu noktada, ülkenin her yerinde, insanların kamu görevlilerinin gerçekte ne yaptığını görmelerini gerçekten zorlaştıran, dolayısıyla onlardan hesap soramayacakları haber çölleri var. Genel olarak konuşursak, çok az çekişmeli seçimimiz var.

Dolayısıyla, mevcut katılım yapılarımızda sağlıksız olan pek çok şey var. Güç paylaşımı, sağlığı tüm bu boyutlarda getirmekle ilgilidir ve benim argümanım, bunu doğru bir şekilde yapabilirsek, ortak sorunları ele alma yeteneğimizde de gelişmeler göreceğimizdir.

GAZETE: Ayrıca bu dönem kitabınızla aynı adı taşıyan bir ders veriyorsunuz: “Demokrasi Yoluyla Adalet.” Öğrencilerle bu konuyu keşfetmek nasıldı?

Alyan: Gerçek bir deneydi. Kursu, öğrencilerin ekonomi politiği düşünmek için ortaya çıkan yeni bir paradigma olduğunu görmelerine yardımcı olmaya çalışmak için kurdum. Daha önceki düşünürlere bakarak başladık: Keynes ve Hayek ve Friedman ve Nozick ve Rawls; ve sonra daha yeni nesil bir çalışmada: Amartya Sen, Elizabeth Anderson, Philip Pettit ve kitabım, gücün ön ve merkeze dağılımı sorusunu kendi teorinize koyarsanız, toplum ve ekonomi teorileri için nelerin değiştiğini görmelerine yardımcı olacak. analiz.

Ardından, bunu yaptığınızda daha önemli görünen politika türlerine – örneğin konut politikası ve istihdam politikaları – bakarak kamu politikası üzerinde zaman harcadık. Eğlenceli bir dersti çünkü Kennedy Okulu öğrencileri ile Üniversite mezunlarının bir karışımıydı ve bence herkes bu okullar arası etkileşimi takdir etti. Sınıfta çok ilgili bir öğrenci grubu vardı ve bence siyaset felsefesi ile kamu politikasının birleşimi onlara üzerinde kafa yoracakları çok şey verdi.