Çatışmalar: Görünürde Sudan’daki savaşın sonu yok

KristoY

Global Mod
Global Mod
çatışmalar
Sudan’da savaşın sonu görünmüyor

Devam eden çatışmalardan sonra Hartum’un çatılarından dumanlar yükseliyor. Fotoğraf

© Mervan Ali/AP/dpa

Oruç ayı Ramazan’ın sonundaki tatiller öncesinde ateşkes çağrıları sona erdi. Birçok insanın elektriği ve suyu yok. Alman vatandaşları tahliye için bekliyor.

Sudan’da İslami oruç ayı Ramazan’ın sonunda ateşkes umutları başlangıçta suya düştü. Alman Basın Ajansı’ndan bir muhabire göre, başkent Hartum’dan Cuma gecesi patlama ve roket saldırıları duyulmaya devam edildi.

BM Genel Sekreteri António Guterres ve Arap Birliği daha önce tatillerin ateşkes çağrısı yapmak için kullanılması çağrısında bulunmuştu. Cumartesi gününden bu yana ordu, kuzeydoğu Afrika ülkesinde iktidar için bir zamanlar müttefik olan paramiliter birim Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) ile savaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ölü sayısı 330’a yükseldi ve şimdiye kadar 3.200 kişi yaralandı.

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) de dün gece Twitter’da ateşkes çağrısında bulundu. Ayrıca federal hükümet, Sudan’daki Alman vatandaşlarına yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bundeswehr, güvenlik nedenleriyle Alman vatandaşlarını ülke dışına çıkarmaya yönelik ilk girişimi Çarşamba günü iptal etmek zorunda kaldı. Alman Basın Ajansı’ndan alınan bilgiye göre, savaş halindeki başkent Hartum’daki belirsiz durum nedeniyle Luftwaffe’nin kullanımına yönelik bir plan durduruldu.

Bu arada CDU/CSU meclis grubu başkan yardımcısı Johann Wadephul, hükümetin Sudan’daki olası bir tahliye göreviyle ilgili bilgilendirme politikasını eleştirdi. CDU siyasetçisi Almanya’nın yazı işleri ağına (Haberler) verdiği demeçte, Bundeswehr’in bu kadar zor operasyonları yürütebileceğini kanıtladı. “Ancak federal hükümetin böylesine kritik bir aşamada, olası bir yetki meselesi de dahil olmak üzere parlamentoyla yakın temas kurmaya çalışması önemlidir. Mevcut bilgi politikası kabul edilemez.”

Yanıp sönüyor, arabuluculuk yapmak istiyor

ABD hükümeti de ülkedeki şiddete son verilmesi çağrısında bulundu. Bakanlığına göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün aynı zamanda ordunun başkomutanı olan fiili Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Burhan ve RSF lideri Muhammed Hamdan Daglo ile ayrı görüşmeler yaptı. Görüşmeler sırasında ikisinden de ateşkes imzalamalarını istedi.

Yaklaşık 46 milyon nüfusa sahip altın ve petrol zengini ülke, 2019’dan beri bu ay demokratikleşme sürecini başlatması beklenen askeri bir geçiş hükümeti tarafından yönetiliyor. BM’ye göre, tekrar eden şiddet olayları ve çok sayıda çatışma nedeniyle, ülkedeki yaklaşık 16 milyon insan, mevcut çatışmalar başlamadan önce bile insani yardıma muhtaç durumdaydı.

Temel bilgiler eksik

Birleşmiş Milletler’e göre, binlerce Hartum sakini günlerdir evlerinde mahsur kaldı ve birçoğunun elektriği ve suyu yok. Yiyecek, benzin ve ilaç bitti. Bir dpa muhabirine göre dün sadece birkaç dükkan açıktı ve şehrin pazarları kapalıydı. Buna ek olarak, Sudan Tıp Komitesi, sağlık hizmetlerinin neredeyse tamamen çöktüğünü söyledi. Görgü tanıklarına göre, cesetler başkentin sokaklarında yatıyordu. Welthungerhilfe “insani bir trajedi” konusunda uyardı.

Dünya Gıda Programı (WFP) dün gece milyonlarca Sudanlı’nın mevcut çatışma nedeniyle zorluklarla karşılaşabileceği konusunda uyardı. Gıda ve nakit yardımını geçici olarak askıya aldı. Çocuklara yardım kuruluşu Unicef, artan şiddetin milyonlarca çocuğu tehlikeye attığını söyledi. Çatışmalarda en az dokuz çocuğun öldüğü ve 50’den fazla çocuğun yaralandığı bildirildi.

Yardım kuruluşlarına ve uluslararası kuruluşların çalışanlarına yönelik saldırılar da son günlerde artmıştı. Özellikle ülkenin batısındaki Darfur bölgesinde sivil toplum kuruluşları işyerlerinin ve depoların yağmalandığını bildirdi. WFP’ye göre, Güney Darfur’da açlıktan ölmek üzere olan insanlar için yaklaşık 4.000 ton yiyecek çalındı.

dpa

#Konular