Bundeswehr: Pistorius özel fonun artırılması konusunda şüpheci

KristoY

Global Mod
Global Mod
silahlı Kuvvetler
Pistorius özel fonun artırılması konusunda şüpheci

Boris Pistorius (SPD), savunma bütçesindeki artışın başka bir özel fon yerine normal federal bütçede yapılmasını tercih ediyor. Fotoğraf

© Marcus Brandt/dpa

Bundeswehr'in özel varlıkları 100 milyar avro değerinde. Arttırılması gerekiyor mu? Bir CDU siyasetçisi bu seçeneği devreye soktu. Sorumlu bakan farklı bir şeyden yana.

Savunma Bakanı Boris Pistorius, Bundeswehr'e yönelik özel fonlarda olası bir artışa ilişkin tartışmaya şüpheyle yaklaşıyor. SPD'li siyasetçi Almanya'nın yayın ağına yaptığı açıklamada, “Savunma harcamalarının makul ve uygun bir şekilde bütçelenmesini sağlamaya yardımcı olacak her türlü öneriden memnuniyet duyuyorum” dedi. “Diğer bir özel fon da bir seçenek ama benim favorim değil.” Bunun yerine bakan, normal federal bütçede savunma bütçesinin artırılmasını savundu. “Güvenliğimiz için uzun vadede mali açıdan sağlam temellere sahip bir Bundeswehr'e ihtiyacımız var.”

CDU savunma siyasetçisi Roderich Kiesewetter geçtiğimiz günlerde Bundeswehr'e yönelik 100 milyar avroluk özel potta önemli bir artış olduğunu gündeme getirdi. “Süddeutsche Zeitung”a verdiği demeçte, “Bundeswehr'in savaşa hazır olabilmesi için 100 milyar yerine 300 milyara ihtiyacımız olduğu tamamen açık” dedi.

Pistorius şimdi, anayasaya yerleştirilen özel bir fonun, belirli bir miktarın belirli bir süre boyunca mevcut olması ve teçhizat, silah ve mühimmat için harcanabilmesi avantajına sahip olduğunu söyledi. Ancak aynı zamanda birçok dezavantaja da dikkat çekti: Birincisi, enflasyon özel varlıkların bir kısmını tüketecektir. “Öte yandan, özel fon bakım, onarım, onarım ve eğitim için kullanılamaz.” Daha fazla silah satın alınırsa uzun vadeli onarım maliyetleri de artacaktır.

dpa

#Konular