Bütçe kararı: Ekonomist: Borç freninin askıya alınması acil durum gerektirir

KristoY

Global Mod
Global Mod
Bütçe kararı
Ekonomist: Borç freninin askıya alınması acil durum gerektiriyor

2024 bütçe taslağı kağıt halinde. Fotoğraf

© Kay Nietfeld/dpa


Borç freninin ertelenmesi yönündeki çağrılar giderek artıyor. Ama bu o kadar kolay değil. İktisatçı Veronika Grimm zorluklara dikkat çekiyor.

Ekonomist Veronika Grimm, Federal Anayasa Mahkemesi’nin bütçe kararının ardından borç freninin askıya alınması yönündeki çağrıları eleştirdi. “Borç freninin acil durum kuralıyla askıya alınması acil bir durumu gerektirir. Funke medya grubunun gazetelerine “Wirtschaftsweise”, “Tartışmak zor” dedi. SPD lideri Saskia Esken daha önce borç freninin 2023 ve 2024 için askıya alınması çağrısında bulunmuş ve “devam eden bir kriz durumu” olduğunu savunmuştu.


Federal Anayasa Mahkemesi Çarşamba günü Corona kredilerinin iklim projeleri için kullanılmasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Karar, iklim projelerinin finansmanında 60 milyar avroluk bir açığı kapatıyor.


Grimm, Karlsruhe kararının “ciddi bir değişim ve umarız bir dönüm noktası” anlamına geldiğini söyledi. İlk adım iklim politikasını yeniden düzenlemek olmalıdır. Temel araç emisyon ticareti olmalıdır. Bu, hane halkları ve şirketler için “devlete hiçbir maliyet getirmeden” iklimi korumaya yönelik açık teşvikler yaratacaktır. Grimm, iklimin korunmasının “on yıllar sürecek uzun vadeli bir dönüşüm görevi olduğunu. Burada mali politika açısından sürdürülebilir bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor, aksi takdirde iklim kurtarılmadan çok önce Avrupa’da kamu borcu krizleri yaşarız” dedi.


Ekonomi profesörü, trafik ışığı hükümetine devlet yardımını kesmesi çağrısında bulundu. Çok fazla sübvansiyon sağlandı. “Bunu karşılayabilen hanelerin, ısıtma sistemlerini değiştirmek için sübvansiyona ihtiyaçları yok.” İklim nötrlüğüne geçişle mücadelede enerji yoğun şirketler desteklenmelidir. “Fakat yapısal değişimi yardım tedbirleriyle durdurmak zorunda kalmamalıyız.”


dpa

#Konular