BM: BM Güvenlik Konseyi: Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardım

KristoY

Global Mod
Global Mod
BM
BM Güvenlik Konseyi: Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardım

New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ndeki BM Güvenlik Konseyi Salonu. Fotoğraf

© Seth Wenig/AP/dpa

BM’ye göre Gazze Şeridi’ndeki dört Filistinliden biri açlıkla karşı karşıya. Büyük emeklerle alınan kararın artık insani yardım konusunda bir dönüm noktası olması bekleniyor.

Günlerce süren mücadelelerin ardından BM Güvenlik Konseyi, Gazze Şeridi’nde yaklaşık iki milyon ihtiyaç sahibi insana yönelik insani yardımların artırılması çağrısında bulunan bir karar yayınladı. BM’nin en güçlü organı New York’ta oldukça sulandırılmış bir uzlaşma metnini kabul etti. ABD çekimser kaldı.

Hafta başından bu yana Washington’un veto yetkisini müttefiki İsrail’in çıkarlarını korumak için kullanacağı görülüyordu. Ancak müzakerecilerin büyük tavizler vermesi kararın son anda başarısızlıkla sonuçlanmasını engelledi. Metne 15 ülkeden 13’ü oy verirken, Rusya ve ABD çekimser kaldı.

Uluslararası hukuk açısından bağlayıcı olan karar, İsrail’e Gazze Şeridi’ne “hemen güvenli ve engelsiz insani erişime izin vermesi” çağrısında bulunuyor. Şiddetin sürdürülebilir şekilde durdurulması için de koşulların yaratılması gerekiyor.

BM Yardım Kontrolü Koordinatörü

Yardım malzemelerinin nasıl izlenmesi gerektiği konusundaki tartışmalı konu hakkında Konsey üyeleri, sorumlu bir BM koordinatörü atama konusunda anlaştılar. Bu aynı zamanda tüm paydaşlarla işbirliği içinde teslimatların hızlandırılmasını da sağlamalıdır. Konsey ayrıca insani yardım malzemelerinin mevcut tüm sınır geçişlerinden Gazze Şeridi’ne akmasını talep ediyor.

Ancak ABD’nin baskısıyla diğer bölümler silindi: Kararda artık “sivillere ve sivil nesnelere yönelik her türlü keyfi saldırı dahil, uluslararası insancıl hukukun her türlü ihlalini” kınayan bir paragraf bulunmuyor. Daha önce talep edilen, yardım dağıtımını mümkün kılmak için şiddetin derhal durdurulması yönündeki düzenleme de eksik.

Önemli zayıflama nedeniyle bazı konsey üyeleri metinden memnun değildi. Kararın gerçekte ne kadar etki yaratacağı belirsizliğini koruyor. Bağlayıcı niteliğine rağmen, ihlal edilmesi durumunda İsrail açısından sonuçları muhtemelen yönetilebilir olacaktır.

İsrail’in son on haftadaki savaşı sonucunda Gazze Şeridi’ndeki iki milyondan fazla insanın insani durumu dramatiktir. Yakın zamanda yapılan bir BM araştırması, tecrit edilmiş kıyı şeridindeki 577.000 kişinin en şiddetli açlık kategorisine girdiği sonucuna varıyor. Buna karşılık, şu anda dünyanın geri kalanında benzer risk altında olan 129.000 kişi var. Gazze Şeridi’ndeki hemen hemen herkes açlıktan ya da yerinden edilmeden acı çekiyor. İsrail, İslamcı Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği korkunç terör saldırısının ardından Gazze Şeridi’ni kapattı ve saldırdı.

ABD’den direniş

Özellikle ABD hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri’nin sunduğu kararın müzakeresi sırasında uzun süre içeride mücadele vermişti. Gelen haberlere göre, önde gelen diplomatlar hafta başında çekimser kalmaya hazırlanıyorlardı. Ancak Başkan Joe Biden, Salı günü BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield ile yaptığı görüşmeye rağmen başlangıçta veto etme kararını verdi. Ancak diplomatlara göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısırlı mevkidaşlarıyla doğrudan görüşmelerde daha fazla taviz aldı.

Geçtiğimiz haftalarda benzer iki karar tasarısı ABD’nin direnişi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı. Washington her zaman İsrail’in arkasında durdu ve çözüm yoluyla ilerlemenin sahada devam eden diplomatik çabaları tehlikeye atabileceğini söyledi. Şu ana kadar BM Güvenlik Konseyi, çatışmaya ilişkin uluslararası hukuk açısından bağlayıcı olan ve insani odaklı bir kararı ancak birkaç hafta önce kabul etti. BM Genel Kurulu ise daha önce iki kez kararlarla şiddete son verilmesi çağrısında bulunmuştu. Ancak bu organın kararları bağlayıcı değil, sembolik kabul ediliyor.

BM Genel Sekreteri António Guterres de Güvenlik Konseyi’ni insani ateşkesi savunmaya teşvik etmek için alışılmadık derecede güçlü önlemler almıştı. Konseye yakın zamanda yazdığı bir mektupta BM Şartı’nın 99. Maddesine atıfta bulundu. Bu, Genel Sekreter’e “uluslararası barış ve güvenliğin garantisini tehlikeye atabileceğini düşündüğü her konuyu” Güvenlik Konseyi’nin dikkatine sunmasına olanak tanıyor ve BM’ye göre bu, on yıllardır kullanılmayan bir konu.

dpa

#Konular