Basında çıkan haberler: Netanyahu reformların dondurulması konusunda bakanlarla istişarelerde bulundu

KristoY

Global Mod
Global Mod
medya raporu
Netanyahu, reformların dondurulması konusunda bakanlarla istişarelerde bulundu

Ülkenin benzeri görülmemiş bölünmüşlüğü göz önüne alındığında tartışmalı yargı reformu askıya mı alınacak? Başbakan Benjamin Netanyahu görünüşe göre bunu düşünüyor. Fotoğraf

© Ronen Zvulun/Reuters Havuzu/AP/dpa


Başbakan Netanyahu’nun gece geç saatlere kadar çok sayıda bakanla tartışmalı yargı reformunun durdurulmasını tartıştığı söyleniyor. Görüşmelerin sabah saatlerinde de devam etmesi bekleniyor.

Basında çıkan bir habere göre İsrail hükümeti, yargı reformuna yönelik sert protestolar nedeniyle projenin olası bir şekilde durdurulmasını tavsiye ediyor. Kudüs Postası’nın haberine göre, Başbakan Binyamin Netanyahu Pazar akşamından gece geç saatlere kadar kabinesindeki birkaç bakanla konuyu görüştü. Kriz görüşmelerine Adalet Bakanı Jariv Levin, Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Eğitim Bakanı Joav Kisch ve Strateji Bakanı Ron Dermer ofisinde katıldı.


Gazete, Netanyahu’nun Likud partisi içindeki kaynaklara atıfta bulunarak, Dermer ve Kish’in başbakanı reformu askıya almaya ikna etmeye çalıştıklarını bildirdi. Öte yandan Başsavcı Levin, istifa etmekle tehdit ederek, tasarının her şeye rağmen kabul edilmesi konusunda ısrar etti. Ynet haber platformuna göre, sağcı dini hükümetin koalisyon liderleri, nasıl ilerleyeceklerini görüşmek üzere Pazartesi sabahı Netanyahu’nun ofisinde bir araya gelecekler.


Aylardır süren şiddetli protestolar


Yargıtay’ın etkisini azaltmayı ve bağımsız yargı pahasına hükümetin iktidar konumunu güçlendirmeyi amaçlayan reforma karşı aylardır şiddetli protestolar yaşanıyor. Anlaşmazlık, hafta sonu Savunma Bakanı Joav Galant’ın görevden alınmasıyla geçici olarak doruk noktasına ulaştı. Likud siyasetçisi, Netanyahu’nun planlarını alenen eleştirmiş ve hükümeti kendisini eleştirenlerle diyaloga girmeye çağırmıştı. Pazar akşamı on binlerce kişi Galant’ın görevden alınmasını protesto etmek için kıyı kenti Tel Aviv’in sokaklarına akın etti ve polisle çatışma çıktı.


Pazartesi gecesi kriz toplantısına katılmadıkları söylenen çok sayıda bakan, Netanyahu’nun buna karar vermesi halinde yasama sürecinin geçici olarak durdurulmasına desteklerini açıkladı. Ekonomi Bakanı Nir Barkat, reform projesinin amacı doğru, ancak oraya ulaşmanın yolunun yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor ve “bir iç savaşa değmez” dedi. Kültür Bakanı Miki Sohar, “Yargı sisteminde reform gerekli ve önemli ama ev yandığında kimin haklı olduğunu sormuyorsunuz, alevlere su döküp sakinleri kurtarıyorsunuz” dedi.


dpa

#Konular