Baraj Yıkımı. Uzman, Zaporijya nükleer santralindeki durumu değerlendiriyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Ukrayna
Baraj yıkıldıktan sonra Zaporizhia nükleer santralindeki durum: Alman nükleer uzmanı sakinleşiyor, ancak yine de tehlikeleri görüyor

Zaporijya nükleer santrali (yıkılan Dnipro barajının yaklaşık 140 kilometre yukarısında) savaşın başından beri Rus birlikleri tarafından işgal edilmiş durumda. Güç kaynağının arızalanması, tesiste bitkin personel ve tekrarlanan tehlikeli askeri olaylara ek olarak, birkaç kez zor durumlarla sonuçlanmıştır (resim Mayıs 2022’den).

©AP/DPA

Daniel WustenbergUluslararası Atom Enerjisi şu anda Zaporizhia nükleer santrali için Dnipro’daki Kakhovka barajının yıkılmasından kaynaklanan “acil” bir tehlike görmüyor. Bir Alman nükleer uzmanı açıklıyor yıldızdurumu nasıl görüyor.
Dnipro’nun kıyısındaki Zaporizhia nükleer santrali, Ukrayna’nın en uzun nehrinden gelen suyla soğutuluyor – Salı sabahı Kakhovka barajının nehrin yaklaşık 140 kilometre aşağısında yıkılmasının ardından dünya bölgeye endişeyle baktı.


Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) kısa sürede sakinleşti. Açıklamada, “Santralde nükleer güvenlik açısından acil bir risk yok” denildi. Soğutma suyu temini başka şekillerde de sağlanabilir.


Barajın yıkılmasından nükleer santral için tehlike yok, ama ….
Tesis ve Reaktör Güvenliği Derneği’nin (GRS) teknik ve bilimsel genel müdürü Uwe Stoll da bu değerlendirmeye katıldı. “Şu anda Kachowka barajındaki hasarın nükleer santralin güvenliği üzerinde doğrudan bir etkisi yok” dedi. yıldız ile.

Maxar Technologies tarafından AP aracılığıyla sağlanan bu uydu görüntüsü, Kachowka Barajı'nı göstermektedir.

Podcast “Ukrayna – durum”
Askeri uzman Mölling: Baraj havaya uçtuktan sonra herkes planlarını değiştirmek zorunda kaldı
7 saat sonra


GRS, federal hükümet, Kuzey Ren-Vestfalya, Bavyera ve TÜV’ye ait kar amacı gütmeyen bir şirkettir. Kendisini “Almanya’nın nükleer güvenlik alanında merkezi uzman kuruluşu” olarak tanımlıyor.


Uzman Stoll, elektrik santrali sahasında soğutma havuzu olarak adlandırılan birkaç su havzasından söz etti. “Bu soğutma havuzunun su seviyelerini eşitlemek için rezervuara bir bağlantısı veya bir çıkışı vardır. Ancak bu bağlantı kapatılabilir, böylece soğutma havuzu rezervuarın su seviyesinden bağımsızdır.” IAEA’ya göre bu, saatte yaklaşık 2,5 santimetre düşüyor ve “birkaç gün” içinde 12,7 metrelik kritik seviyeye ulaşacak.Ancak şu anda, Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin altı reaktörünün tümü zaten kapatılmış durumda, bu nedenle türbinleri çalıştırmak için suya gerek olmadığı için su gereksinimi buna bağlı olarak daha düşük, Stoll’un bildirdiğine göre. Ayrıca santral sahasındaki su depolarının mobil pompalar veya kuyular ile doldurulması seçeneği de bulunmaktadır.


IAEA başkanı Rafael Grossi Zaporijya’ya gitti
Yüzeysel olarak güven verici değerlendirmeye rağmen, uzman Stoll temel tehlikeler konusunda uyarıda bulundu. Zaporizhia nükleer santrali çevresindeki durum “gergin” olmaya devam ediyor. “Tesisin yakın çevresindeki çatışmalara ve kırılgan güç kaynağına ek olarak, bizi endişelendiren özellikle personelin durumudur.” Stoll, bir nükleer santralin askeri bir çatışmanın parçası olmaması gerektiğini vurguladı. “Cenevre Sözleşmesi’nde öyle yazıyor.”


IAEA başkanı Rafael Grossi, durumu bizzat görmek için önümüzdeki hafta Zaporizhia’ya gideceğini duyurdu. Yolculuk “gerekli”. Merkezi Viyana’da bulunan atom enerjisi otoritesi, sahadaki nükleer santralde kendi personeline sahiptir.


+++ Sert muhabir Bettina Sengling’in baraj çevresindeki bölgeden bir raporunu okuyun: “Su silah haline geldiğinde: Kachowka barajının yıkılması bölge halkı için ne anlama geliyor” +++
#Konular