‘Arkadaşlık’ seçim bölümünün perde arkası – Gündem Gazetesi

xheight

New member
Pazar günü, HBO’nun kara hiciv dizisi “Succession”, bir kablolu haber ağında aşırı sağcı bir Cumhuriyetçi ile ılımlı bir Demokrat arasındaki yakın bir başkanlık seçimini konu alan esrarengiz bir bölüm yayınladı. İçinde, uluslararası ilişkiler uzmanı Thomas M. Nichols, bir yangının değişken bir durumda 100.000 devamsız oy pusulasını yok etmesinden sonra komplocu bir anlatı döndüren sağcı bir analist rolünü oynadı.

Profesör fahri Nichols, ABD Deniz Harp Akademisi’nde ulusal güvenlik meseleleri alanında Gündem Extension School’da ders verdi ve The Atlantic’te yazar. Rupert Murdoch’un muhafazakar medya imparatorluğundan ilham alan kurgusal bir haber kanalında bir uzmanı oynaması için çağrı aldığında, iki kere düşünmedi. Gazete, Nichols’a hem şovu izlemekten hem de şovda olmaktan öğrendiği dersleri sordu. Röportaj netlik ve uzunluk için düzenlendi.

Spoiler uyarısı: “Succession”ın mevcut sezonundaki 8. Bölümü henüz izlemediyseniz, şimdi okumayı bırakın.

GAZETE: Her zaman “Succession” hayranı oldunuz mu? Karakterlerden herhangi biriyle özdeşleşiyor musunuz veya diziden favori bir anınız var mı?

– Başından beri izliyorum ama bazen olay örgüsünün içinde kayboluyorum. Çoğunlukla olağanüstü yazı nedeniyle izliyorum. Para için kavga eden bir aileyi konu alan bir şovu muhtemelen izlemezdim. Ama “Succession” bana gerçekten çekici gelen bu kara mizaha sahip. Eşim dizinin büyük bir hayranı ve tüm karmaşık entrikaları ve entrikaları takip edebiliyor. Harika repliklere sürekli yüksek sesle gülüyorum.

Karakterlerden herhangi birini sevmek zor. Sanırım, daha yaşlı bir adam olarak, kendimi onunla özdeşleştiriyorum. [patriarch] Logan. Dizideki benim için en güzel an, Logan’ın söylediğinde hissettiği her şeyi özetleyen sözdü. [to his children]”Hepinizi seviyorum ama siz ciddi insanlar değilsiniz.”

GAZETE: Konseri nasıl aldın? Sağcı bir siyasi uzmanın rolünü oynamak nasıl bir duyguydu?

– Son 30 yılda birçok kez televizyon programlarına çıktım ve hayatı taklit eden sanatın bir parçası olmak çok garip bir duyguydu. Uzun yıllardır parçası olduğum bir dünyanın kurgulanmış bir versiyonunu oynamak beni büyüledi.

Konseri nasıl aldım? Şovun bir yapımcısı bir arkadaşımı aradı ve “Bak, sağcı olmak için orta yaşlı, huysuz, beyaz bir adama ihtiyaçları var” dedi. Arkadaşım onlara, “Adamınızı yakaladım” dedi. sadece güldüm Gurur duydum. Belirli bir ölçüde öz farkındalık iyidir. Tanıma uyduğumu itiraf etmeliyim. Ama yapımcı benim hakkımda hiçbir şey bilmiyordu. Kim olduğum hakkında hiçbir fikri yoktu.

GAZETE: Seçmelere gitmek zorunda mıydın?

– Hayır. Yapımcı gitti ve yaptığım haberlerin internette zaten yer alan kasetlerine baktı. Görüşme için beni telefonla aradı. Sonra ertesi gün New York’ta olmak için o gece trene binmem gerekti.

GAZETE: Bu konuda gergin miydin?

– Çok korkmuştum. Profesyonel bir yayıncı olmayan birkaç kişiden biriydim. Oyuncu kadrosunda profesyonel aktörler ve profesyonel yayın muhabirleri vardı ama ben eğitim ve baskı dünyasından geliyorum. Çevremdeki insanlar kameraya bakıp teleprompterları okurken çok rahattı. Kamera önünde rahatsız değilim ama bu insanların doğal bir yeteneği ve çok korkutucu bulduğum yılların deneyimi vardı. Bu arada setteki tüm meslektaşlarım bana çok iyi davrandılar ama ben gergindim.

“Televizyondaki bazı insanlar için analist olmaktan oyuncu olmaya geçmek, sadece izleyicilere istediklerini vermek çok kolay.”

GAZETE: Sahne arkası nasıldı?

– Şovun senaryolu satırları ve bir anlatısı vardı. Çoğu zaman olduğu gibi repliklerim şovda yer almadı, ancak bir teleprompterden sayfalar okumak zorunda kaldım ve okuduğum bazı şeyler biraz rahatsız çünkü karakterim çok sağcı bir adam. Benim asla yapmayacağım bir şekilde seçim hakkında şüphe uyandırdıkları açıktı. Sağ eğilimli bir bağımsız olmama rağmen, bu benim siyasetimin olabileceğinden çok daha ileriydi.

Bir bakıma, bu rolü oynamak çok kolaydı. Kendini kaptırmak çok kolaydır. Oynadığım karakter söz konusu olduğunda, bu gerçeklere tamamen aldırış etmemek. Fox ve diğer muhafazakar ağlar gibi yerlerde olan şeylerle paralelliği burada gördüm. Gerçekleri umursamıyorsanız ve gerçekten halkı bilgilendirmeye çalışmıyorsanız, komplolar hakkında konuşmak, seçimler hakkında şüphe uyandırmak ve çılgınca teoriler üretmek kolaydır. Sadece bir şeyler yapmak kolaydır. Televizyondaki bazı insanlar için analist olmaktan oyuncu olmaya geçmek, seyirciye istediklerini vermek de kolaydır ki bu çok tehlikeli bir şeydir. Bir demokraside, eğer televizyondaysanız ve haberleri veriyorsanız, onlar hoşlanmasa bile halka doğruyu söylemelisiniz. Son köşelerimden birinde okuyucularıma şöyle yazmıştım: “Yazdıklarım tamamen benim fikrim ama size yalan söylemeyeceğim.”

GAZETE: Gösteri bize uzmanlar ve onlara körü körüne inanmanın tehlikeleri hakkında ne gibi dersler verebilir?

– İnsanların haberleri izlerken kimi izledikleri konusunda net olmaları gerekir. Kendi uzmanlıkları nedeniyle bir konunun arka planını vermek için orada olan uzmanlar var. Sadece gerçekleri bildirmek için orada olan muhabirler var. Ve sonra fikirlerini masaya getiren uzmanlar var. Bence bunda yanlış bir şey yok. Hangisini izlediğinizden emin olduğunuz sürece ve bu uzmanlar argümanları iyi niyetle kullandıkları sürece. Şovun insanlara hatırlatması gerektiğini düşündüğüm şey, bazı uzmanların ne kadar kolay sadece oyunculuğa düşebileceği. Dominion davası bize Fox’taki pek çok uzmanın söylediklerinin tek bir kelimesine bile inanmadığını gösterdi ve bu çok tehlikeli. Devam etmek ve “Biliyorum, bu doğru değil ama umurumda değil; Seyircinin istediği bu, ben de yapacağım” demek demokrasimizi tehlikeye atıyor. O rolü oynarken, sonuç olmadığı için bu tür bir kişiliğe girebileceğinizi fark ettim.

GAZETE: Sizce dizi hayatı ne kadar taklit etti?

– Dizi yapımcılarının medyum olduğunu düşünüyorum. Dominion malzemelerinin çoğu henüz çıkmamıştı. Gösteri yayınlandığında, insanlar bunun gerçekte olana ne kadar benzediğine şaşırdılar. Bölüm, Fox’un Donald Trump için seçim çağrısı yapma baskısına boyun eğmiş olsaydı ne olacağına dair neredeyse karanlık bir mesel gibi. Çünkü dizide olan şey, karakterlerden birinin “Mr. Korkutucu.” Son beş ayda olanlarla, gösteri çok zamanında oldu.

GAZETE: Sizce dizi nasıl akılda kalacak?

– Bence “Succession”daki asıl yenilik kara mizah. Gerçekten çok karanlık bir hiciv. Bu da televizyonda “The Sopranos” veya “Breaking Bad” gibi programlarla başladı. Bu şovların hayranıydım ama “Succession” onu başka bir düzeye taşıyor. Bu noktada bile senaryodaki bazı şeyler beni hala şok ediyor; ne kadar vahşice hamlar. Bu, karmaşık olay örgüsü ve performanslar, ancak yüksek sesle gülme-komik mizah türü “Succession” ile benzersizdir.

Ayrıca dizinin aile ilişkilerini bile ne kadar paranın bozabileceğinin iyi bir hatırlatıcısı olduğunu düşünüyorum. Milyarlarca dolar söz konusu olsaydı, kardeşimizi ve kız kardeşimizi yine de sever miydik?

GAZETE: Geçen Pazar günkü bölümde kendinizi gördüğünüzde tepkiniz ne oldu? Arkadaşlarının tepkisi ne oldu?

– Gerçeküstüydü. Kendimi gördüm ama Greg ve Tom’un arkasında ya da Shiv ve Roman’ın arkasındaki bir monitörde benim olduğuma inanamadım. Bunu içselleştiremedim. hala yapamam

Arkadaşlarım bana karşı çok iyi davrandılar, ama şaka yollu, bundan sonra televizyonda nereye çıkacağımı sordular. Bana kalsa, yer almak isteyeceğim dizi, yeni “Uzay Yolu” dizisi “Garip Yeni Dünyalar” olurdu. Bir aksiyon kahramanı oynamak için çok yaşlıyım. Muhtemelen eski bir amiral ya da bir uzaylı olmalıyım.

Günlük Gazete

En son Gündem haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.