Afgan üniversiteleri yeniden açılıyor, ancak kadınlar dışlanmaya devam ediyor

fahri

Global Mod
Global Mod

KABUL: Erkek öğrenciler bundan sonra Pazartesi günü sınıflarına geri döndüler Afgan üniversiteleri bir kış tatilinden sonra yeniden açıldı, ancak kadınlar dışlanmaya devam ediyor Taliban yetkilileri.
Üniversite yasağı, Taliban’ın Ağustos 2021’de iktidara gelmesinden bu yana kadınlara uygulanan birçok kısıtlamadan biri ve Müslüman dünyası da dahil olmak üzere küresel bir öfkeye yol açtı.
Ghor eyaletinin merkezinden 22 yaşındaki Rahela, “Biz evde kalmak zorundayken erkeklerin üniversiteye gittiğini görmek yürek parçalayıcı” dedi.
“Bu, kızlara karşı cinsiyet ayrımcılığıdır, çünkü İslam bize yüksek öğrenim görme olanağı tanır. Kimse bizim öğrenmemizi engellememeli.”
Taliban hükümeti, kız öğrencileri katı bir kıyafet kuralını ihlal etmekle ve kampüse gidip gelirken bir erkek akrabanın eşlik etmesi şartını ihlal etmekle suçladıktan sonra yasağı koydu.
Çoğu üniversite zaten erkekler ve kadınlar için ayrı girişler ve sınıflar getirmişti ve ayrıca kadınların yalnızca kadın profesörler veya yaşlı erkekler tarafından ders almasına izin vermişti.
Birkaç Taliban yetkilisi, kadınların eğitimi üzerindeki yasağın geçici olduğunu söylüyor, ancak söz vermelerine rağmen, bir yıldan uzun süredir kapalı olan kız liselerini yeniden açamadılar.
Kapatmak için bir dizi mazeret buldular – fon eksikliğinden müfredatın İslami hatlara dönüştürülmesi için geçen süreye kadar.
Bazı Taliban yetkililerine göre gerçek şu ki, ülkenin dini liderine tavsiyelerde bulunan aşırı muhafazakar din adamları Hibatullah Ahundzada kadınlar için modern eğitim konusunda oldukça şüphecidirler.
Taliban yetkilileri iktidara geldiğinden beri kadınları kamusal yaşamdan etkili bir şekilde kovdu.
Kadınlar birçok devlet işinden çıkarıldı veya evde kalmaları için eski maaşlarının bir kısmına ödeme yapıldı.
Ayrıca parklara, fuarlara, spor salonlarına ve hamamlara gitmelerine izin verilmiyor ve toplum içinde örtünmeleri gerekiyor.
Hak grupları, Birleşmiş Milletler’in “cinsiyete dayalı apartheid” olarak adlandırdığı kısıtlamaları kınadı.
Uluslararası toplum, kadınların eğitim hakkını, Taliban rejiminin tanınması ve yardım müzakerelerinde bir anlaşmazlık noktası haline getirdi.
Şimdiye kadar hiçbir ülke resmi olarak Taliban hükümetini tanımadı.