AfD: Alice Weidel'in bölgesel derneğinin parti konferansı kaosa sürüklendi

KristoY

Global Mod
Global Mod
Rotweil
Kargaşa ve ablukalar: Alice Weidel'in AfD eyalet derneğinin parti konferansı kaosa sürüklendi

Rottweil'deki parti eyalet konferansında Alice Weidel: “Eyalet birliğinin kendisini sakin sularda bulmasını sağlamak için birlikte çalışmak istiyoruz”

© Christoph Schmidt / DPA

Güneybatı AfD parti konferansları genellikle kaotikti. Ancak bu sefer durum özellikle çalkantılıydı çünkü Alice Weidel ve Dirk Spaniel arasındaki güç mücadelesi son derece şiddetliydi.

Kargaşalar, yuhalamalar, ablukalar: Baden-Württemberg AfD, kendi parti konferansının düzenlenmesi konusunda Rottweiler belediye binasında bir saat süren bir tartışma yaşadı. Yönetim kurulu üyeleri Cumartesi günü açık havada tartışarak birbirlerinin mikrofonlarını kapattılar. Karşıt kamplar birbirlerine bağırdılar ve yuhaladılar. Aslında sabah 10'da başlaması gereken etkinlik için ancak öğleden sonra bir toplantı lideri seçildi.

Bunun nedeni, yalnızca 1.040 koltuk kapasiteli belediye binasının aşırı kalabalık olmasıydı. Güneybatı AfD parti konferanslarına delege göndermiyor; her sıradan üyenin gelmesine izin verilir. Hangi kamplardan kaç kişinin çıkacağını önceden tahmin etmek zor. Cumartesi sabahı Rottweil'e çok fazla AfD destekçisi geldiğinden, başlangıçta tüm üyeler ve konuklar salondan atıldı.

Güvenlik görevlileri oylama makineleri arıyor

Daha sonra sadece oy kullanma hakkına sahip olanların salona girmesine izin verildi. Misafirler dışarıda kalmak zorunda kaldı. Öğleden sonra kalan boş kontenjanları doldurmak üzere yeni üyeler akredite edildi. Tahliye sırasında güvenlik görevlileri, bireysel üyelerin kendilerine birden fazla oylama makinesi verildiğine dair söylentiler dolaşırken, salonda oylama makineleri arandı.

Birkaç yönetim kurulu üyesi parti konferansının iptal edilmesi lehinde konuştu; oy kullanan üyelerin kapıdan geri çevrildiğini iddia ettiler. Onların bakış açısına göre bu, yönetim kurulu seçimine geriye dönük olarak itiraz edilebileceği anlamına geliyor. Sonunda oy veren tüm üyeler salona gelmezse etkinliğin iptal edilmesi gerekebilir. Parti liderliği, oy kullanma hakkına sahip üyelerin geri çevrilemeyeceğini söyledi. Edinilen bilgiye göre, güvenlik nedeniyle 1.040'tan fazla kişinin salona alınmasına izin verilmiyor.

Alice Weidel ve Dirk Spaniel arasındaki güç mücadelesi

Rottweil'de tehlikede olan çok şey var. Partinin devlet kurulunun cumartesi günü yeniden seçilmesi gerekiyordu. Komitenin oldukça bölünmüş olduğu değerlendiriliyor. Yedi kurul üyesi şu anda eşbaşkanlar Markus Frohnmaier ve Emil Sanzen'den memnun değil. 22 bölge derneği, yaklaşan yerel ve Avrupa seçimleri de dikkate alınarak abluka sorununu çözmek amacıyla özel parti konferansı düzenlenmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. Edinilen bilgiye göre Federal Meclis grup lideri Alice Weidel ile Federal Meclis üyesi Dirk Spaniel arasında uzun süredir devam eden bir güç mücadelesi var. Spaniel'in yedi yönetim kurulu üyesinin arkasında olduğu söyleniyor, Frohnmaier'in ise Weidel'in tarafında olduğu düşünülüyor.

Parti konferansının planlanan başlangıcından dört saat sonra, üyeler hâlâ parti konferansının yasal olarak yapılıp yapılamayacağı konusunda hararetli bir şekilde tartışıyorlardı. Weidel, “Devlet birliğinin kendisini sakin sularda bulmasını ve böylece yerel ve Avrupa seçimlerine hazırlanmasını sağlamak için birlikte çalışmak istiyoruz” dedi. “Eyalet yönetim kurulundaki çatışmayı daha fazla uzatmayı göze alamayız.”

bu
DPA

#Konular